CODE 18

Motto této skupiny z regionu Outaouais v Québecu zní Hudba je zvuk emocí”. Projekt založil roku 2008 klávesista Johnny Maz aby mohl realizovat svoje vlastní hudební nápady. 13. března roku 2010 vydává vlastním nákladem čtyřskladbové demo EP s názvem Human Error!, kde mu vypomáhají další hudebníci pod jmény Osmoz (basa), Jay-Eff (kytara) a David Trottier (bicí). V jedné skladbě se objevuje i kanadská jazzová pěvkyně Rachelle Behrens.

Roku 2010 je také založena Facebook stránka souboru. Ještě v tom samém roce kapela oznamuje zahájení prací na plnohodnotném albu. Nicméně aktivity souboru utichají a objevují se pak jen občasné a kusé zprávy. V roce 2012 byl nalezen nový bubeník Sylvain Séguin, roku 2013 jsme byli ujištěni, že stále probíhají práce na debutu a 30. října bylo uskutečněno první živé vystoupení v klubu Le Petit Chicago ve městské části Gatineau, Ottawa. Tam předvedli 30 minut hudebního materiálu z ještě dlouho nevydaného alba.

Johnny Maz se pak objevil jako host v jedné skladbě alba Neither In Heaven (2016) kanadské neo progresivní skupiny HUIS. Poté do skupiny nastupuje a na další desce Abandoned (2019) je již uveden jako stálý klávesista. Mezitím se v letech 2017 až 2019 objevují na veřejnosti ukázky skladeb z alba, na kterém CODE 18 stále pracují.

Konečně se v roce 2020 začínají objevovat zprávy o finálním nahrávání a mixáži stop pro dlouho očekávané album. Je ustálena sestava, nyní CODE 18 tvoří Johnny Maz – klávesy, Jean-François Rémillard – kytary, a pán ukrytý pod jménem Bönz – basa a zpěv. K tomuto triu se přidávají různí hosté ze skupiny HUIS, dále z vynikajících kanadských progresivních bandů MYSTERY a NATHAN MAHL, a dalších. V neposlední řadě se opět v jedné skladbě objevuje i Rachelle Behrens.

Soubor podepisuje v červnu 2020 smlouvu s významným, na progresivní muziku orientovaným, kanadským labelem Unicorn Digital. Zde také jejich první album 1. září 2020 vychází na CD a digitálních platformách. Dílo má stejný název, jako původní demo, tedy Human Error! a obsahuje 10 skladeb výpravného neo progresivního rocku.

Hudební zpracování alba vychází z klasického art rocku, můžeme však slyšet prvky psychedelie, neo progu i space rocku. Je na něm obsažen koncepční příběh, který pojednává o boji dvou národů mezi sebou o zdroje vody.  Získává ihned velmi pozitivní recenze, kde je přirovnáno k tvorbě skupin jako EMERSON, LAKE & PALMER, GENESIS, KING CRIMSON, UK, ARENA, MORSE CODE a dalších. Nahrávka se objevuje v rádiových pořadech, je k dispozici na streamingu, začíná o ní být slyšet.

Nyní mají CODE 18, po více jak 10 letech od založení, šanci proniknout do povědomí posluchačů progresivního rocku. Zejména proto, že i v šíři spektra současných kvalitních představitelů stylu, patří Human Error! mezi to nejlepší, co poslední léta vzniklo. Vzhledem k historii, bych jejich v úvodu zmíněné motto rozšířil na „Hudba je zvuk emocí a trpělivosti“.

Bandcamp
Homepage
Facebook

Alba interpreta CODE 18

Jméno alba Cover Informace o albu Rok vydání Počet recenzí